נשיות אסרטיבית בעסקים
נשיות אסרטיבית בעסקים 
            
למרות שלכאורה כבר כמה עשורים ישנו מהפך ביחס לנשים בעסקים, נשים עדיין מתחבטות לגבי שני המושגים: נשיות ואסרטיביות והתמהיל הנכון ביניהם בעסקים. דילמה זו נובעת בעיקרה מהעובדה שאנחנו עדיין רואים בעסקים רבים את הטון הגברי כדומיננטי וכמצליח ביותר.
במהלך שנות עבודתי בעשור האחרון עם מנהלים ומנהלות בתחומים שונים בעסקים, צפיתי כיצד נשים בעמדות בכירות וויתרו על כל סממן של נשיות ואימצו לעצמן טון צבאי קצר. צפיתי בנשים מחמירות עם עצמן ביחס ללבוש, לתסרוקת, ולאינטונציה שלהן מתוך רצון להיטמע לחלוטין באווירה הגברית השלטת.
מצד שני הייתי עדה לנשים שהשתמשו בנשיות ובמיניות שלהן כדי לקדם את עצמן במקומות העבודה שלהן תוך שהן יוצרות לעצמן ולמין הנשי שם רע מאוד.

הדואליות הזו קיימת במצבים רבים בחיינו וכמאמנת אני נשאלת חדשות לבקרים מהי התשובה הנכונה. מניסיוני המצטבר האישי בעסקים יצרתי לעצמי עמדה ברורה ופשוטה: הנוסחא המנצחת היא השילוב העדין בין השניים. החוכמה היא ליצור את התמהיל הנכון בין האסרטיביות, האפקטיביות והביטחון העצמי לבין האינטליגנציה הרגשית, יחסי האנוש החמים והאינטואיציה הבריאה. כמו בכל דבר אחר האיזון בין כל התכונות הוא הגורם להצלחה.
מכיוון שהביטחון העצמי הוא הרכיב שהופך את האדם לאטרקטיבי, עלינו לחקור מה יאפשר לנשים יותר ביטחון עצמי בעסקים. נקודת המוצא שלי כמאמנת היא תמיד שקבלה עצמית היא המאפשרת ביטחון עצמי אמיתי. שהרי הביטחון אינו פונקציה של סך כל הכישורים הממשיים של האדם כי אם החוויה הנתפסת שלו את עצמו.

לפיכך מדוע שנשים יתנגדו או יסתירו דווקא את הנתונים הטבעיים שלהן, או תכונות אחרות שמקנות להן ביטחון? כדי להצליח עלינו למקסם את סך כל האיכויות שקיימות בנו, אולם תחילה עלינו לאהוב את מה שיש. היכולת שלי לאהוב את מה שיש לי להציע יוצרת את היתרון היחסי שלי, מנכיחה את היתרונות שיש לי להציע. כאשר נשים ירגישו ביטחון לתפוס את המקום הראוי להן בכל הבט של עולם העסקים: בישיבות, בזמן אויר, בניהול פרויקטים, בדומיננטיות, בניהול, בתפיסת עמדות מפתח, הן יוכלו לעשות זאת תוך כדי שהן מביאות את מכלול התכונות שלהן ולא רק את חלקן.

בבואנו לבחון את הדברים ברמה האישית, אחד המפתחות המשמעותיים שאני ממליצה עליהם הוא "מפתח השלמות". "מפתח השלמות" מאפשר לנשים לבחון את הגבולות או המינונים של אסרטיביות ונשיות שהן מביאות איתם לעשייה העסקית ולחיים בכלל. אם אני עושה מעשה, מתלבשת, או מדברת בצורה מסוימת וזה נותן לי רווח רק בטווח הקצר וארגיש עם עצמי רע מאוד בטווח הארוך, הרי שלא כיבדתי את עצמי ואת ערכיי ואינני שלמה עם מעשיי. אולם אם הצלחתי בהווה להשיג את המטרה שלי וארגיש טוב עם הגישה שנקטתי בה גם מאוחר יותר, הרי שאני שלמה עם עצמי והבחירות שלי עומדות בקנה אחד עם ערכיי. "מפתח השלמות" נותן לנו את היכולת לבחון את ההתנהלות שלו בפרספקטיבה רחבה יותר וכך לסנן את אותן התנהגויות שמזיקות לנו בטווח הרחוק.
 
דף הבית  |  פיתוח מנהלים  |  סדנאות לעסקים  |  אימון נוער |  אודות   |   אימון   |   סדנאות   |   מאמרים   |   ממליצים   |   פורום מיכל שרגא סלונים:
052-6300500

לייבסיטי - בניית אתרים